Określenie podologia powstało z greckich słów: podo – stopa , logos – nauka. Tak więc podologia to nic innego jak nauka o stopach. Podologia jest dziedziną medycyny, która ukierunkowana jest na profilaktykę, diagnozowanie oraz pomoc w leczeniu zmian na skórze stóp i paznokci.
Jest szeroką dziedziną obejmującą wiedzę z zakresu: dermatologii, diabetologii, ortopedii, chirurgii, opatrywania ran oraz zaopatrzenia ortopedycznego.
W Polsce podologia jest jeszcze stosunkowo nową dziedziną, ale szybko staje się coraz bardziej popularna, doceniana i zauważana.
Celem zabiegów podologicznych jest przeciwdziałanie powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, a także planowanie i przeprowadzanie terapii w przypadku już istniejących dolegliwości. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i odpowiedzialnie. Wszystkie zabiegi wykonywane są przy użyciu najwyższej jakości profesjonalnego sprzętu, sterylnych narzędzi i jednorazowych akcesoriów – jest to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla pacjenta jak i dla podologa.
Z usług podologicznych można skorzystać zarówno w przypadku konieczności leczenia patologicznych zmian występujących na stopach, jak i w celu profesjonalnej pielęgnacji zdrowych stóp. Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość czy choroby układu krążenia sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy w obrębie stóp, z którymi zgłaszają się do gabinetu podologicznego. Nie bez wpływu na ich stan pozostają też nieprawidłowe nawyki żywieniowe, tryb życia i noszenie nieprawidłowego obuwia.
Specjalista podolog bardzo często bywa łącznikiem pomiędzy pacjentem, a specjalistami takimi jak: interniści, dermatolodzy, flebolodzy, chirurdzy, diabetolodzy czy fizjoterapeuci.
Podolog posiada wszechstronną wiedzę z zakresu stosowania podstawowych środków farmakologicznych, kosmetycznych, a także odciążania przeciążonych miejsc przy pomocy specjalistycznych opatrunków oraz różnego rodzaju ortez.
Do jego kompetencji należy również wskazywanie prawidłowego rodzaju obuwia.
Co dokładnie oferują gabinety podologiczne?
- usuwanie zmian hiperkeratotycznych, typu: odciski, modzele,
- terapię pękających pięt,
- rekonstrukcję paznokci po urazie mechanicznym,
- korektę wrastających paznokci,
- dobór materiałów odciążeniowych,
- opiekę nad stopą cukrzycową,
- usuwanie brodawek wirusowych,
- profilaktyczne zabiegi podologiczne,
- edukację odnośnie pielęgnacji stóp w domu.
W Polsce usługi świadczone przez specjalistę podologa nie są jeszcze refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Średni koszt jednorazowej wizyty to 50–180 zł.