Co to jest podologia?

Określenie podologia powstało z greckich słów: podo – stopa , logos – nauka. Tak więc podologia to nic innego jak nauka o stopach. Podologia jest dziedziną medycyny, która ukierunkowana jest na profilaktykę, diagnozowanie oraz pomoc w leczeniu zmian na skórze stóp i paznokci.

Jest szeroką dziedziną obejmującą wiedzę z zakresu: dermatologii, diabetologii, ortopedii, chirurgii, opatrywania ran oraz zaopatrzenia ortopedycznego.

W Polsce podologia jest jeszcze stosunkowo nową dziedziną, ale szybko staje się coraz bardziej popularna, doceniana i zauważana.

Celem zabiegów podologicznych jest przeciwdziałanie powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, a także planowanie i przeprowadzanie terapii w przypadku już istniejących dolegliwości. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i odpowiedzialnie. Wszystkie zabiegi wykonywane są przy użyciu najwyższej jakości profesjonalnego sprzętu, sterylnych narzędzi i jednorazowych akcesoriów – jest to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla pacjenta jak i dla podologa.

Z usług podologicznych można skorzystać zarówno w przypadku konieczności leczenia patologicznych zmian występujących na stopach, jak i w celu profesjonalnej pielęgnacji zdrowych stóp. Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość czy choroby układu krążenia sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy w obrębie stóp, z którymi zgłaszają się do gabinetu podologicznego. Nie bez wpływu na ich stan  pozostają też nieprawidłowe nawyki żywieniowe, tryb życia i noszenie nieprawidłowego obuwia.

Specjalista podolog bardzo często bywa łącznikiem pomiędzy pacjentem, a specjalistami takimi jak: interniści, dermatolodzy, flebolodzy, chirurdzy, diabetolodzy czy fizjoterapeuci.

Podolog posiada wszechstronną wiedzę z zakresu stosowania podstawowych środków farmakologicznych, kosmetycznych, a także odciążania przeciążonych miejsc przy pomocy specjalistycznych opatrunków oraz różnego rodzaju ortez.

Do jego kompetencji należy również wskazywanie prawidłowego rodzaju obuwia.

Co dokładnie oferują gabinety podologiczne?

  • usuwanie zmian hiperkeratotycznych, typu: odciski, modzele,
  • terapię pękających pięt,
  • rekonstrukcję paznokci po urazie mechanicznym,
  • korektę wrastających paznokci,
  • dobór materiałów odciążeniowych,
  • opiekę nad stopą cukrzycową,
  • usuwanie brodawek wirusowych,
  • profilaktyczne zabiegi podologiczne,
  • edukację odnośnie pielęgnacji stóp w domu.

W Polsce usługi świadczone przez specjalistę podologa nie są jeszcze refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Średni koszt jednorazowej wizyty to 50–180 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *