Czym są modzele na stopach, jak powstają, jakie są sposoby i metody leczenia?

Modzelem nazywamy miejscowe zrogowacenie, które zwykle powstaje w wyniku nadmiernego tarcia lub ucisku. Zwykle pojawia się na stronie podeszwowej stóp oraz opuszkach palców. Charakteryzuje się owalnym kształtem i żółtym zabarwieniem. W miejscu zmiany możemy również zaobserwować wyraźnie powiększoną strukturę linii papilarnych.

Modzele, bardzo często są błędnie diagnozowane jako odciski. To co różni modzel od odcisku, to brak rdzenia, w centralnej części. Modzele nie powodują również dolegliwości bólowych, ale może zdarzyć się tak, że jeżeli przez długi czas znajdują się na podeszwie stóp, a my nic z tym nie zrobimy, może dojść do pojawienia się odcisków, które będą ‚ukryte’ w modzelu.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu modzeli są:

  • płaskostopie poprzeczne,
  • nieprawidłowa biomechanika,
  • za ciasne buty,
  • zbyt cienka podeszwa w obuwiu,
  • nadmierna masa ciała,
  • szef wewnątrz obuwia,
  • praca stojąca,
  • deformacje kostne stopy,
  • zanik tkanki tłuszczowej na podeszwie stóp (dotyczy osób starszych).

Jak usunąć modzele?

Jeżeli zależy nam na skutecznym pozbyciu się problemu, jakim są modzele na stopach, powinniśmy zacząć od znalezienia przyczyny zmian. Tylko wtedy możemy osiągnąć zadowalające efekty. W innym przypadku, modzele będą nawracać.

Jeżeli chodzi o samo usunięcie zrogowaceń, które znajdują się na stopach, zabieg podologiczny polega na mechanicznym oczyszczeniu zmian. Wykorzystywane są do tego sterylne oraz jednorazowe narzędzia podologiczne. Na zakończenie miejsce zabiegu wygładzone jest kapką ścierną, o odpowiedniej gradacji i zaaplikowany jest preparat regenerujący.

Aby przywrócić swoim stopom zdrowy wygląd oraz komfort podczas chodzenia, taki zabieg należy wykonywać systematycznie, najlepiej co 6-8 tygodni. Modzele, które są usuwane w prawidłowy sposób, odnawiają się znacznie wolniej.

Profilaktyka modzeli

Jeżeli za powstawanie na naszych stopach modzeli, odpowiedzialne są deformacje kostne stóp, jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Bardzo ważna jest również pielęgnacja domowa, jeżeli zapewnimy stopom odpowiednie nawilżenie, skóra będzie bardziej elastyczna i odporna na działanie czynników drażniących.

Unikać należy zbyt częstego i agresywnego używania tarki do stóp oraz pumeksu. Ruch tarcia powoduje rozgrzanie naskórka, co przyczynia się do nasilenia i przyspieszenia procesu keratynizacji. W taki sposób powstają zrogowacenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *