Grzybica stóp to dość powszechna dolegliwość. Objawia się przebarwieniami, znacznym pogrubieniem płytki paznokciowej, jej kruchością oraz nieprzyjemnym zapachem. Najlepiej rozwija się w środowisku ciepłym i wilgotnym, dlatego też jest częściej spotkać na paznokciach stóp. Grzyby chorobotwórcze mogą zaatakować jeden paznokieć lub przenieść się na kolejne.
Jak objawia się grzybica paznokci?
Grzybica paznokci, najczęściej atakuję płytkę paznokciową I i V palca stóp. Jeżeli zostanie zbagatelizowana, zakażenie może się przenieść na pozostałe paznokcie. Pierwsze objawy zwykle są zauważalne w okolicy wolnego brzegu płytki paznokciowej.
Paznokcie, które zostały zaatakowane przez grzyby chorobotwórcze stopniowo zmieniają swój wygląd. Na początku pojawiają się przebarwienia, od koloru białego, przez żółty, do brązowego. Płytka paznokciowa zaczyna się oddzielać od łożyska, powstaje onycholiza. Paznokieć staje się kruchy, matowy i rozwarstwiony. Do tego jest znacznie grubszy, a stopy zaczynają nieładnie pachnieć.
W zaawansowanym stadium dochodzi do zupełnego zaniku płytki paznokciowej oraz zajęcia miejsc wzrostowych paznokci. To skutkuje dystrofią.
Przyczyny grzybicy paznokci
Przyczyną zakażenia grzybiczego płytki paznokciowej są z reguły trzy rodzaje grzybów: dermatofity, grzyby drożdżopodobne oraz grzyby pleśniowe. Przy czym najczęściej atakują pierwsze i drugie.
Nie każdy jest w takim samym stopniu narażony na infekcję grzybicze, są pewne stany chorobowe, warunki metaboliczne organizmu, a nawet codzienne nawyki, które umożliwiają grzybom chorobotwórczym zainfekowanie płytki paznokciowej.
Czynniki sprzyjające zakażeniom grzybiczym:
- nieodpowiednia higiena, lub jej brak,
- nadpotliwość stóp,
- otyłość,
- uraz mechaniczny,
- zaburzenia układu krążenia,
- noszenie obuwia i skarpetek wykonanych z tworzywa sztucznego,
- przyjmowanie niektórych leków (immunosupresyjnych, sterydów, antybiotyków),
- brak obuwia ochronnego, podczas korzystania z miejsc użytku publicznego,
- obniżona odporność,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby: cukrzyca, łuszczyca, liszaj płaski.
Co zrobić, by się uchronić przed grzybicą paznokci i co robić gdy już ją załapiemy?
Jeżeli zaobserwowaliśmy niepokojące zmiany na paznokciach u stóp, nie warto zwlekać. Najlepiej od razu udać się do gabinetu podologicznego. Podczas wizyty specjalista podolog przeprowadzi wywiad i obejrzy stopy. Jeżeli stwierdzi, że zmiany są podejrzane zaleci wykonanie badania mykologicznego.
Badanie mykologiczne polega na pobraniu próbki materiału, który jest odsyłany do laboratorium. Na wynik badania, należy poczekać 4-6 tygodni. Dzięki nim będziemy wiedzieć, jaki konkretnie rodzaj grzyba chorobotwórczego zaatakował płytkę paznokciową oraz czy na pewno doszło do zakażenia.
Istotne jest przygotowanie do takiego badania. Przed jego wykonaniem nie można stosować żadnych preparatów przeciwgrzybiczych (leków, lakierów, maści). W przypadku preparatów miejscowych, zaleca się wykonanie badania 2 tygodnie po ich odstawieniu. Z kolei, jeżeli były zażywane leki doustne, należy odczekać 3 miesiące. Zabrania się również malowania paznokci.
Miejsce, z którego będzie pobierany materiał nie powinno być myte, ani dezynfekowane w dniu badania.
Po otrzymaniu wyników klient jest odsyłany do dermatologa, w celu dobrania odpowiednich leków przeciwgrzybiczych. W trakcie trwania leczenia bardzo ważne jest, regularne odwiedzanie gabinetu podologicznego, po to by dokładnie oczyścić paznokcie zmienione chorobowo. Dodatkowo należy zdezynfekować obuwie oraz skarpety, zarówno po całkowitym wyleczeniu grzybicy jak i w trakcie leczenia.