Leczenie Grzybicy Paznokci – Warszawa – Gocław – Praga-Południe
Zabieg jest bezbolesny, czas trwania: 20-40 minut. Koszt: od 150 do 250 złotych.
Grzybica paznokci jest to choroba, do której dochodzi w wyniku zakażenia grzybami chorobotwórczymi. Drobnoustroje, które są odpowiedzialne za zmiany na płytce paznokciowej najlepiej czują się w środowisku ciepłym i wilgotnym, dlatego zdecydowanie częściej spotykana jest grzybica paznokci stóp, niż dłoni.
Zmiany grzybicze mogą ograniczać się wyłącznie do jednej płytki paznokciowej lub zaatakować kilka. Najczęściej pojawiają się na paznokciu palucha oraz V palca stopy. Grzybica paznokci może być wywołana przez różne grzyby chorobotwórcze, takie jak: dermatofity, grzyby drożdżopodobne oraz pleśniowe.
Jak objawia się grzybica paznokci?
Do najczęstszych objawów grzybicy paznokci, zaliczamy takie zmiany na paznokciu, jak:
- zmiana zabarwienia na żółty, brązowy lub biały,
- zgrubienie płytki paznokciowej,
- rogowacenie podpłytkowe,
- nierówna powierzchnia paznokcia,
- nadmierna kruchość paznokcia,
- nieprzyjemny zapach, podczas opracowywania paznokcia,
- onycholiza,
- stopniowe wykruszanie się paznokcia.
Rodzaje grzybicy paznokci
Grzybica paznokci może być wywołana przez trzy rodzaje grzybów chorobotwórczych. Są to:
- dermatofity (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes) – odpowiadają za większość zakażeń grzybiczych, na paznokciach stóp. Zwykle atakują płytkę paznokciową od wolnego brzegu. Zmiany mogą pojawiać się wyłącznie na jednym paznokciu, lub na kilku sąsiednich. Ten rodzaj grzybów, nie wywołuje stanu zapalnego wałów okołopaznokciowych. Gdy dojdzie do zakażenia, paznokieć stopniowo zmienia swoją barwę (na żółtobrunatną), staje się grubszy, kruchy i matowy. Pod płytką paznokciową można zaobserwować zrogowacenia.
- grzyby drożdżopodobne (Candida albicans) – zakażenie nimi występuje rzadziej, niż dermatofitami. Drożdżyca paznokci może występować tak samo na jednym paznokciu, lub na kilku sąsiednich. To co ją wyróżnia to to, że zmiany obejmują również wały okołopaznokciowe. Pojawia się wtedy zaczerwienie, obrzęk, ropa a nawet ból. Płytka paznokciowa staje się matowa, zmienia zabarwienie na żółte, jest krucha. Pod paznokciem dochodzi do rogowacenia. Zbagatelizowanie problemu, może doprowadzić do całkowitego zniszczenia paznokcia.
- grzyby pleśniowe (Scopulariopsis brevicaulis) – zwykle występuje u osób starszych, które zmagają się z zaburzeniami krążenia. Pojawia się głównie na paznokciach paluchów stóp. Objawia się zmianą zabarwienia na żółtą, a z czasem na brunatną. Może dojść również do rogowacenia podpłytkowego. Przebieg zakażenia jest przewlekły i nie prowadzi do całkowitego zniszczenia paznokcia.
Przyczyny zakażenia grzybami
Do infekcji grzybiczych zazwyczaj dochodzi w miejscach użytku publicznego, takich jak basen, sala fitness, sala gimnastyczna, przymierzalnia, czy sauna. Ale to nie jest jedyna droga zakażenia. Można się też nią zarazić, poprzez korzystanie z cudzych butów, skarpet lub przyborów do pedicure. Grzyby chorobotwórcze uwielbiają wilgoć, ciepło, ciemność, dlatego noszenie zakrytych butów, wykonanych z tworzywa sztucznego im sprzyja.
Czynnikami sprzyjającymi zakażeniom grzybiczym, są:
- antybiotykoterapia,
- noszenie butów i skarpet z nieprzewiewnych tkanin,
- osłabiony układ odpornościowy,
- nadpotliwość stóp,
- przyjmowanie sterydów,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- zaburzenia krążenia,
- noszenie zbyt ciasnego obuwia,
- łuszczyca, liszaj płaski
- nieodpowiednia higiena stóp,
- mechaniczne uszkodzenie paznokci.
Leczenie zakażeń grzybiczych paznokci
Przed rozpoczęciem leczenia grzybicy paznokci, obowiązkowo należy wykonać badanie mykologiczne, które potwierdzi diagnozę oraz zidentyfikuje grzyba, który jest odpowiedzialny za zakażenie. Materiał do takiego badania jest pobierany w gabinecie podologicznym, następnie odsyłany do laboratorium. Czas oczekiwania na wynik, jest uzależniony od rodzaju grzyba, który jest winowajcą. W przypadku dermatofitów wynosi zazwyczaj 4-6 tygodni, w przypadku grzybów drożdżopodobnych 5 dni, w przypadku grzybów pleśniowych 7 dni.
W zależności od przyczyny, współistniejących chorób oraz rozległości zmian, istnieje możliwość zastosowania leczenia miejscowego lub ogólnego.
Leczenie miejscowe polecane jest w przypadku zakażeń grzybiczych, które występują na jednej płytce paznokciowej oraz w sytuacji, gdy zmiany występują od strony dystalnej (od wolnego brzegu). Stosuje się preparaty, które mają postać lakieru do paznokci. Składnikami aktywnymi są tutaj cyklopiroks 8% oraz amorolfinę 5%. Czas takiej terapii zazwyczaj wynosi od 6 do 12 miesięcy. Żeby terapia przebiegła skutecznie, należy co 3 tygodnie odwiedzać podologa, w celu oczyszczenia paznokcia zmienionego chorobowo. Dzięki temu leki mają lepsze działanie.
Leczenie ogólne jest konieczne, gdy zmiany są nasilone. Obejmują wiele paznokci i są obecne przez dłuższy okres czasu. W przypadku tej terapii wdraża się itrakonazol w terapii pulsowej, flukonazol lub terbinafinę. Oczyszczanie u podologa również jest wskazane, w celu usunięcia zainfekowanej części paznokcia.
Osoby, które pomyślnie przeszły leczenie nie powinny korzystać z przedmiotów, które miały bezpośredni kontakt z zainfekowanymi paznokciami. Dlatego po leczeniu, jak i w trakcie, należy zdezynfekować używane buty. Skarpetki również, lub wymienić na nowe.
Gabinet podologiczny Czas Na Stopy
ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 10 lok. 328
03-984 Warszawa
Telefon: +48 501 276 781
E-mail: czasnastopy@gmail.com
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 12:00 – 20:00
Wtorek: 09:00 – 20:00
Środa: 09:00 – 20:00
Czwartek: 09:00 – 20:00
Piątek: 09:00 – 20:00
Sobota: NIECZYNNE
Niedziela: NIECZYNNE
Film prezentujący gabinet