Pękające pięty są nie tylko defektem estetycznym, potrafią być również uciążliwym i bolesnym problemem, który może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zrogowaciały i suchy naskórek znajdujący się na piętach, może z czasem zacząć pękać i prowadzić do głębokich, sączących pęknięć. Wtedy pojawia się ból, a chodzenie jest utrudnione. Poza tym takie zmiany stanowią wrota dla infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.
Skóra na piętach, mimo że z reguły jest grubsza niż na pozostałych partiach ciała, jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji, która zapewni jej odpowiednią ochronę, przed nadmiernym przesuszeniem i rogowaceniem.
Przyczyny pękających pięty
Skóra na piętach zwykle zaczyna pękać w wyniku nadmiernego rogowacenia, suchości oraz braku elastyczności. Najczęstszymi przyczynami takich zmian są:
- niewłaściwa pielęgnacja,
- nadmierna masa ciała,
- noszenie nieodpowiedniego obuwia,
- cukrzyca,
- nadmierne obciążenie tyłostopia,
- odwodnienie organizmu,
- niedobór witaminy A,
- niedoczynność tarczycy
- zbyt agresywne lub zbyt częste ścieranie naskórka na podeszwie,
- zaburzenia hormonalne.
Na początku pęknięcia, które się pojawiają w okolicy pięty są powierzchowne. Dopiero z czasem, gdy problem zostanie zbagatelizowany, może dość do pogłębienia szczelin i powstania rozpadlin. Najczęstszą przyczyną pęknięć jest przesuszona skóra. Martwe, niewystarczająco odżywione warstwy naskórka zaczynają stopniowo narastać na siebie, po czym na skutek obciążenia i zmniejszenia elastyczności pękają.
Leczenie pękających pięt
O stopy powinniśmy dbać przez cały rok, bez względu na to jaka pora roku panuję oraz jakie problemy występują w tej okolicy. Prawidłowa pielęgnacja skóry stóp powinna powinna opierać się na regularnym usuwaniu martwego naskórka oraz na nawilżeniu. Gdy dopadł nas problem, jakim są popękane pięty najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty podologa. Na początku wizyty zostanie przeprowadzony wywiad, a stopy zostaną dokładnie obejrzane.
Gdy zostanie ustalona przyczyna zmian, podolog dobierze indywidualną trapię. W takim przypadku zazwyczaj zabieg podologiczny polega na usunięciu nadmiernych zrogowaceń na pięcie, zostają również dokładnie oczyszczone krawędzie pęknięć. Dzięki temu zalecony preparat do domowej pielęgnacji dużo lepiej zadziała. Skóra zwiększy swój poziom nawilżenia oraz elastyczność, a pęknięcia się zagoją.
W zależności od stopnia zaawansowania zmian, na zakończenie zabiegu wykonywane jest specjalne odciążenie, które ma zamortyzować pięte. Skóra wtedy ma lepsze warunki do regeneracji.
Aby uniknąć nawrotu pęknięć, należy regularnie odwiedzać gabinet podologiczny. Zabieg profilaktyczny powinien być wykonywany co 4-6 tygodni. Kluczowa jest również pielęgnacja domowa. W razie potrzeby konieczne może być również wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które odciążą miejsca przeciążone na stopie.