Szponowatość paznokci (onychogryphosis) to przerost płytki paznokciowej. Najczęściej dotyczy paznokci paluchów, ale może występować również na innych paznokciach stóp i dłoni. Czym się charakteryzuję? Paznokieć jest znacznie pogrubiony, twardy, przebarwiony oraz nie przylega do łożyska, a jego wzrost jest znacznie spo¬wolniony.
Do takiego wyglądu paznokci przyczynia się zazwyczaj stan zapalny, który pojawia się w przypadku zbyt dużego nacisku na paznokieć, uraz mechaniczny, różne choroby (łuszczyca, cukrzyca, choroba niedokrwienna, zaburzenia pracy tarczycy) lub przyjmowanie niektórych leków. Szponowatość paznokci może mieć również podłoże genetyczne. Takie zmiany najczęściej można jednak zaobserwować u osób w podeszłym wieku.
Objawy szponowatości paznokci
Szponowatość paznokci może występować na jednej płytce paznokciowej lub na kilku jednocześnie. Do typowych objawów onychogryfozy, zaliczamy takie zmiany, jak:
- pogrubienie płytki paznokciowej,
- paznokieć zmienia kształt, swoim wyglądem przypomina szpon,
- dochodzi do zmiany zabarwienia paznokcia,
- występuję onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska,
- dochodzi do zmniejszenia przejrzystości płytki paznokciowej,
- paznokieć staje się matowy.
Jeżeli zbagatelizujemy problem, paznokieć może zostać zainfekowany przez grzyby lub bakterię. Z czasem może się również zacząć wkręcać, co z kolei wywoła silne dolegliwości bólowe. Ból będzie się nasilał, nawet przy najmniejszym nacisku na płytkę paznokciową. Co gorsze może doprowadzić do rany, płytka zacznie napierać na tkanki miękkie, które znajdują się wokół paznokcia. Taki stan jest groźny, zwłaszcza dla osób, które cierpią na cukrzycę.
Jak leczyć przerośnięte paznokcie stóp?
Szponowatość paznokci jest problemem, którego nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać w domowym zaciszu. Tutaj potrzebna jest wizyta u specjalisty podologa. Postawienie diagnozy nie jest trudne, ze względu na typowe objawy. Podstawą jest wykluczenie infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Aby mieć pewność, że paznokieć nie jest zainfekowany, należy wykonać badanie mykologiczne lub bakteriologiczne. Dopiero po otrzymaniu wyników, można zacząć terapię.
Paznokieć który jest ‚szponowaty’, należy dokładnie oczyścić. Jest to zabieg bezbolesny i nieinwazyjny. Polega na skróceniu i oszlifowaniu problematycznego paznokcia, w taki sposób żeby jego wygląd był bardziej naturalny. Zabieg jest wykonywany za pomocą sterylnych, specjalistycznych cęgów oraz frezów podologicznych. Po oczyszczeniu paznokcia zwiększa się komfort chodzenia oraz następuje znaczna poprawa estetyki.