O hiperkeratozie mówimy wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego rogowacenie naskórka. Najczęściej powstaje na stopach, w miejscach które są narażone na nadmierne tarcie oraz ucisk. Nadmierna keratynizacja objawia się przesuszoną skórą oraz skupiskiem zrogowaciałego, martwego naskórka.

Do zmian hiperkeratotycznych zaliczamy: odciski, modzele oraz pękające pięty. Mogą być wywołane problemami w obrębie układu krążenia, zanikiem tkanki tłuszczowej na podeszwie stóp, nadmierną suchością skóry, cukrzycą, reumatyzmem, nadmierną masą ciała oraz deformacjami kostnymi.

Rodzaje zrogowaceń – czym się różnią od siebie?

Odciski – to punktowe zrogowacenia. To co je charakteryzuję to czop rogowy, znajdujący się w centralnej części. Gdy zbagatelizujemy problem w początkowym stadium, odcisk może zacząć sięgać coraz głębszych warstw skóry. W wyniku tego pojawia się dość silny ból, który może utrudnić chodzenie. Odciski powstają w miejscach, gdzie występuje nadmierne tarcie lub ucisk. Najczęściej są spotykane na podeszwie stóp, opuszkach palców, grzbietowych powierzchniach palców, w przestrzeniach międzypalcowych oraz w wałach okołopaznokciowych.

Usunięcie odcisku polega na usunięciu czopa rogowego, za pomocą jednorazowego dłuta oraz skalpela. Na zakończenie aplikowany jest specjalny preparat i wykonane odciążenie. Zabieg jest bezbolesny, trwa około 30 minut. Koszt: uzależniony jest od ilości zmian, od 60 złotych.

Modzel – jest rogowaceniem bardziej rozległym, ale powierzchownym. Ma żółtą barwę. Nie posiada czopa rogowego. Z reguły nie powoduję bólu, podczas chodzenia bardziej jest odczuwalne pieczenie. Powstaje w miejscach przeciążonych na stopie, zazwyczaj są to głowy kości śródstopia oraz opuszki palców.

Usunięcie modzela polega na oczyszczeniu zmiany, za pomocą jednorazowego skalpela. Na zakończenie aplikowany jest specjalny preparat i wykonane odciążenie. Zabieg jest bezbolesny, trwa 30 minut. Koszt: uzależniony jest od ilości zmian, od 60 złotych.

Pękające pięty – zwykle powstają w wyniku nadmiernego przesuszenia skóry. Traci ona swoją elastyczność, staje się twarda i zaczyna pękać pod wpływem ciężaru ciała. Jeżeli pęknięcia zostaną zbagatelizowane w początkowym stadium, mogą zacząć pękać głębiej i w wyniku krwawić oraz powodować silny ból.

Terapia pękających pięt, polega na oczyszczeniu krawędzi pęknięć. Następnie aplikowany jest preparat silnie regenerujący i wykonane odciążenie. W zależności od stopnia zaawansowania zmian, może być wymagana większa ilość wizyt. Zabieg jest bezbolesny, trwa 45 minut. Koszt: 100 złotych.

Przyczyny powstawania zrogowaceń

Zrogowacenia na powierzchni stóp, powstają w wyniku różnych czynników. Do najczęściej występujących należą:

  • uwarunkowania genetyczne – zniekształcenia lub deformacje stóp, rybia łuska, rogowiec dłoni i stóp, łuszczyca, liszaj płaski;
  • nadmierna potliwość;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry stóp;
  • nadmierna masa ciała;
  • przesuszona skóra stóp;
  • niedoczynność tarczycy;
  • choroby reumatologiczne;
  • cukrzyca,
  • niewłaściwie dobrane obuwie,
  • zaburzenia hormonalne.

Profilaktyka zrogowaceń

Regularne wizyty u podologa – dzięki nim kondycja skóry stóp ulegnie poprawie. Wszelkie zrogowacenia, które występują na stopach zostaną usunięte, za pomocą profesjonalnych i sterylnych narzędzi. Przede wszystkim w umiejętny sposób, do tego zostaną zalecone odpowiednie preparaty do domowej pielęgnacji. Taki zabieg profilaktyczny, należy powtarzać co 6-8 tygodni.

Noszenie wygodnego obuwia – stopy w butach muszą czuć się swobodnie, dlatego wybierajmy buty które nie będą powodować ucisku, a podeszwa będzie na tyle gruba, żeby amortyzować.

Badanie komputerowe stóp i wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych – jeśli zmiany systematycznie powracają, mimo regularnych wizyt u podologa, może to wskazywać na wadę stóp. W takiej sytuacji, należy udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi badanie komputerowe stóp i wykonana indywidualne wkładki ortopedyczne. Ich zadaniem będzie odciążanie przeciążonych miejsc na stopie. Dzięki temu zrogowacenia nie będą się odnawiać.