Wrastający paznokieć to bolesny problem, do którego dochodzi w momencie, gdy boczna krawędź paznokcia zaczyna się wbijać lub napierać na tkanki miękkie, które otaczają płytkę paznokciową. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego, który może z czasem się nasilać. Na początku pojawia się tylko zaczerwienienie i lekki obrzęk, później dochodzi ból, wydzielina ropna, a nawet ziarninowanie rany. Dlatego bardzo ważne jest, żeby reagować od razu, nie czekać z wizytą u specjalisty podologa.
Gdy dochodzi do wrastania paznokcia, nie możemy swobodnie się przemieszczać, ból jest wtedy nie do zniesienia. Najczęściej taki stan się ukazuje na paznokciu palucha u stopy, wrastanie może występować jednostronnie lub obustronnie. Zdecydowanie częściej spotykany jest ten pierwszy rodzaj. Dolegliwość występuje częściej u osób młodych.
Przyczyny wrastania paznokci
Czynników, które maja wpływ na wrastanie paznokci możemy wymienić kilka. Do najczęściej spotykanych, należą:
- nieprawidłowa technika obcinania paznokci u stóp,
- nadmierna masa ciała,
- nadpotliwość stóp,
- przerośnięte wały okołopaznokciowe,
- niektóre sporty, które wywołują ucisk na stopy,
- przewlekła grzybica,
- noszenie nieprawidłowego obuwia,
- deformacje kostne stóp,
- uraz mechaniczny, skaleczenie wału okołopaznokciowego, podczas wycinania skórek.
Leczenie wrastających paznokci
Wrastający paznokieć nie jest dolegliwością, którą można zwalczyć samodzielnie w domowym zaciszu, za pomocą aptecznych wynalazków. Wyjątkiem jest tylko początkowe stadium wrastania paznokcia, gdy zauważalny jest lekki obrzęk i zaczerwienienie. Wtedy możemy spróbować umieścić kawałek waty, pod brzegiem paznokcia, za pomocą drewnianego, jednorazowego patyczka. Zadaniem takiej tamponady jest odseparowanie płytki paznokciowej od wału okołopaznokciowego.
Gdy z problemem wrastającego paznokcia, borykamy się przez dłuższy okres czasu. W okolicy płytki paznokciowej pojawiła się wydzielina ropna, obrzęk, ból lub ziarnina, nie ma co dalej zwlekać. Należy jak najszybciej udać się do specjalisty podologa, który znajdzie przyczynę takiego stanu i wykonana zabieg, który polega na klinowym podcięciu paznokcia. Ma to na celu usunięcie wrastającego, drażniącego fragmentu paznokcia, który wywołuje stan zapalny. Na zakończenie jest aplikowany specjalistyczny preparat oraz tamponada. Wrastający paznokieć wymaga kilku wizyt w gabinecie podologicznym. Po opanowaniu stanu zapalnego możliwe, że będzie potrzeba założenia klamry ortonyksyjnej. Taka klamra nakieruje płytkę paznokciową na prawidłowy tor wzrostu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, unikniemy nawrotów problemu w przyszłości.
Aby osiągnąć sukces i zażegnać problem, potrzebna jest współpraca klienta z podologiem! Należy również być systematycznych, uczęszczać na wizyty oraz uzbroić się w cierpliwość.
Jak uniknąć wrastania paznokci?
Najważniejsze wskazówki:
- należy unikać noszenia ciasnych butów oraz skarpetek,
- należy w poprawny sposób obcinać paznokcie u stóp, najlepiej na prosto, bez zaokrąglania nadmiernie brzegów paznokcia,
- jeżeli chcemy usunąć zanieczyszczenia z wałów paznokciowych lub spod paznokcia, należy użyć do tego wacika lub drewnianego, jednorazowego patyczka,
- jeżeli nasze paznokcie u stóp są dość twarde, przed ich obcięciem powinniśmy ze zmiękczyć za pomocą specjalnego preparatu, lub obcinać je po kąpieli,
- pod żadnym pozorem nie należy wyrywać wystających fragmentów paznokcia,
- należy unikać wycinania skórek w okolicy wałów okołopaznokciowych.