Podologia jest to specjalizacja, zajmująca się diagnozowaniem i prowadzeniem terapii, które mają na celu pozbycie się zmian na skórze stóp i paznokciach. Oprócz usuwania zmian patologicznych, podolog edukuje swoich klientów i doradza im, w sprawach higieny i pielęgnacji domowej.
Zabiegi podologiczne szczególnie polecane są osobom, które borykają się z zaburzeniami krążenia, cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi oraz wadami stóp. Regularne odwiedzanie gabinetu podologicznego pozwoli zachować stopy w zdrowiu oraz uniknąć bolesnych problemów w przyszłości.
Zakres usług gabinetu podologicznego jest dość szeroki. Do podstawowych zabiegów, wykonywanych przez specjalistę podologa należą:
- profilatyczny zabieg podologiczny – z tej usługi zazwyczaj korzystają osoby, które nie mają problemów ze stopami. Zabieg polega na usunięciu fizjologicznych zrogowaceń ze strony podeszwowej stóp i opuszków palców, skróceniu i oszlifowaniu paznokci, oczyszczeniu wałów okołopaznokciowych, ze wszystkich zanieczyszczeń, które tam się znajdują. Zabieg zakończony jest aplikacją profesjonalnego preparatu na skórę stóp i paznokcie.
- leczniczy pedicure podologiczny – usługa przeznaczona dla osób, które posiadają bolesne, zrogowaciałe zmiany na stopach, takie jak modzele lub odciski. Podczas zabiegu usuwane są one, za pomocą sterylnego skalpela lub dłuta. Na koniec wygładzane kapką ścierną, o delikatnej gradacji. Paznokcie zostają skrócone i oszlifowane, a wały okołopaznokciowe oczyszczone. Na zakończenie aplikowany jest profesjonalny preparat na skórę stóp i paznokcie.
- usuwanie odcisków – są to zmiany, które pojawiają się w miejscach przeciążonych na stopie lub w miejscu nadmiernego tarcia. Zazwyczaj na śródstopiu, pod głowami kości, na opuszkach palców, między palcami oraz na ich grzbietowej powierzchni. Towarzyszy im ból i dyskomfort. Zabieg polega na usunięciu ‚czopa rogowego’, który wbija się wgłąb skóry, za pomocą sterylnego dłuta i frezów podologicznych. Zabieg jest szybki i bezbolesny.
- usuwanie modzeli – modzele w przeciwieństwie do odcisków, są bardziej rozległe i powierzchowne. Nie powodują, aż takiego bólu, za to mogą objawiać się pieczeniem. Zwykle występują na śródstopiu, pod głowami kości, opuszka palców i krawędziach stopy. Aby się ich pozbyć wystarczy skalpel i profesjonalne frezy podologiczne. Usuwanie jest bezbolesne.
- usuwanie brodawek wirusowych/kurzajek – są to zmiany skórne, które powstały na skutek infekcji wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Aby się ich pozbyć jest potrzebne kilka wizyt, długość terapii zależy od ilości zmian i tego kiedy się pojawiły. W naszym gabinecie metod usuwania kurzajek jest kilka, podolog dobiera odpowiednią do przypadku.
- wrastające paznokcie – o tej przypadłości mówimy wtedy, gdy brzeg paznokcia zaczyna się ‚wbijać’ w tkanki miękkie, które otaczają paznokieć, czyli wał okołopaznokciowy. Wtedy dochodzi do stanu zapalnego, bólu i dyskomfortu. Aby pozbyć się problemu, należy wykonać cięcie klinowe paznokcia, które pozwoli pozbyć się wrastającego fragmentu. Gdy stan zapalny zostanie wyeliminowany, podolog ocenia, czy w danym przypadku jest potrzeba założenia klamry ortonyksyjnej, która nakieruje paznokieć na prawidłowy tor wzrostu.
- rekonstrukcja paznokci – zdarzają się sytuacje, w wyniku których tracimy paznokieć lub jego część. Dzięki możliwości wykonania protetyki paznokcia, możemy bezinwazyjnie odbudować brakujący fragment płytki paznokciowej.
- oczyszczanie paznokci zmienionych chorobowo – w wyniku niektórych chorób, dochodzi do zmiany wyglądu płytki paznokciowej. Staje się ona nienaturalnie gruba, matowa, krucha, a w dodatku potrafi zmienić kolor. Dzięki oczyszczeniu takiego paznokcia przez podologa, terapia jest skuteczniejsza, ponieważ preparaty stosowane na płytkę paznokciową głębiej penetrują.
- pękające pięty – gdy nasze pięty stają się nadmiernie suche, tracą swoją elastyczność. Skóra w ich okolicy robi się żółta i jest pogrubiona. Z czasem, jeżeli zbagatelizujemy problem, takie zmiany mogą zacząć pękać. Zabieg podologiczny polega na oczyszczeniu pęknięć, wykonaniu odciążenia i zalecenia profesjonalnego preparatu, do stosowania w domu.
- dezynfekcja obuwia – za pomocą specjalnego urządzenia, które wykorzystuje ozon, istnieje możliwość skuteczna zdezynfekowania obuwia, zwłaszcza jest to zalecane podczas terapii grzybicy i nadpotliwości stóp.
- nadpotliwość stóp – czynników, które ją wywołują jest kilka. Taki stan może mieć podłoże genetyczne lub charakter nabyty (stres, używki, nieodpowiednia dieta, ostre przyprawy, zaburzenia hormonalne lub psychiczne). Aby pozbyć się problemu należy wykonać serię zabiegów jonoforezy. Jeżeli nadpotliwość stóp nie jest, aż tak bardzo nasilona można zacząć od stosowania w domu antyperspirantów.
- stopa cukrzycowa – pielęgnacja stóp osób cierpiących na cukrzycę powinna być szczególna. Podolog oprócz wykonania zabiegu bezpiecznym sprzętem, podczas każdej wizyty dokładnie ogląda stopy klienta, po to żeby upewnić się, że żadne niepokojące zmiany się nie pojawiły.
- zakładanie klamry ortonyksyjnej – stosuje się ją w celu skorygowania nieprawidłowego toru wzrostu paznokcia. Jest to rozwiązanie, które przynosi natychmiastową ulgę i usuwa problem z wrastaniem paznokcia. Rodzajów klamer jest kilka, podolog podczas wizyty, dobiera taką, która najlepiej się sprawdzi w danym przypadku.
- badanie mykologiczne – pobranie materiału do badania, w kierunku grzybów chorobotwórczych.
- badanie bakteriologiczne – pobranie materiału, w kierunku bakterii.
Wszelkie zabiegi wykonywane w naszym gabinecie podologicznym, są poprzedzone wywiadem, dotyczącym zdrowia klienta. Dzięki temu jesteśmy w stanie ustalić przyczynę problemu i możemy dobrać odpowiednią terapie.