Zrogowacenia na stopach: przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia

Rogowacenia naskórka na podeszwie stóp jest naturalnym procesem. Polega na produkcji nowych komórek, których zadaniem jest zastąpienie złuszczającej się warstwy rogowej. W niektórych przypadkach to zjawisko jest zaburzone, dlatego pojawia się nadmierne rogowacenie, objawiające się takimi zjawiskami jak odciski, modzele, czy pękające pięty.:

Nadmiernie zrogowaciały naskórek, fachowo nazywa się hiperkeratozą. Co kryje się za tym hasłem? Jest to zagęszczenie wierzchnich warstw naskórka, w wyniku ochrony miejsc narażonych na uszkodzenia zewnętrzne. Miejsce, które jest poddane nadmiernemu tarciu lub uciskowi twardnieje, staje się mniej elastyczne. Zmienia swój kolor, staje się bardziej żółte. Pod wpływem niektórych czynników, może nawet zacząć pękać.

Typowymi obszarami na stopach dla hiperkeratozy są pięty, głowy kości śródstopia oraz opuszki palców. Główną przyczyną wystąpienia takich zmian jest nadmierne przeciążenie. Silniejsze rogowacenie naskórka można zaobserwować u każdej osoby, bez względu na płeć, czy wiek.

Przyczyny powstawania zrogowaceń na stopach

Wszelkie skutki nadmiernego rogowacenia naskórka, są zmorą klientów gabinetu podologicznego. Najczęściej spotykanymi przyczynami takich zmian są:

  • noszenie nieodpowiedniego obuwia,
  • nadmiernie przesuszona skóra stóp,
  • zaburzenia hormonalne,
  • czynniki genetyczne,
  • nieprawidłowy chód,
  • deformacje kostne w obrębie stóp,
  • praca stojąca,
  • nieprawidłowa higiena stóp
  • niedobory witaminowe,
  • występujące choroby: cukrzyca, reumatyzm, zaburzenia układu krążenia, łuszczyca, rogowiec stóp,
  • nadmierna masa ciała.

Rodzaje zrogowaceń

Nadmierne zrogowacenia na stopach możemy podzielić na trzy różne rodzaje, są to: odciski, modzele oraz pękające pięty. Każda z tych zmian różni się od siebie, czym dokładnie?

Modzele – są powierzchownymi zmianami, które zazwyczaj tworzą się na wyniosłościach kostnych, w wyniku nadmiernego ucisku/ tarcia. Charakteryzują się dość dużą powierzchnią. Są miękkie, koloru żółtego. Ich granice są zatarte. W niektórych przypadkach powodują ból podczas chodzenia, jednak z reguły bardziej odczuwalne jest pieczenie. Często są mylone z odciskami. Różnica pomiędzy modzelem, a odciskiem polega przede wszystkim na tym, że odcisk posiada rdzeń w centralnej części, a modzel nie.

Odciski – są punktowymi zmianami, które powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka, w odpowiedzi na ucisk. Są przyczyną silnego bólu, zwłaszcza podczas chodzenia. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała, odcisk z czasem wnika coraz bardziej w głąb skóry, sięga jej głębszych warstw i napiera na zakończenia nerwowe. Zmiany tego typu najczęściej tworzą się na opuszkach palców, na ich grzbiecie, w przestrzeniach międzypalcowych oraz pod głowami kości śródstopia. Czasami może dojść do takiej sytuacji, że odcisk będzie ukryty w modzelu.

Pękające pięty – w wyniku niektórych dolegliwości, skóra na naszych piętach może zacząć pękać. Pęknięcia przybierają wtedy postać szczelin lub rozpadlin. Jeśli pęknięcia są w początkowym etapie, zazwyczaj nie powodują dyskomfortu. Problem pojawia się wtedy, gdy uszkodzenie dociera aż do skóry właściwej. Takie pęknięcia stanowią wrota dla bakterii i wirusów. A do tego są bardzo bolesne. Sączą się, a nawet mogą krwawić.

Sposoby usuwania zrogowaceń na stopach

Podstawą skutecznej terapii zrogowaceń występujących na stopach jest znalezienie i wyeliminowanie przyczyny oraz regularne nawilżanie. Gdy skóra jest odpowiednio nawodniona i natłuszczona, jest bardziej elastyczna, odzyskuje równowagę i jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

W celu usunięcia zrogowaceń na stopach, należy udać się do gabinetu podologicznego. Zabieg polega na mechanicznym oczyszczeniu zmian przez podologa. W przypadku, gdy zrobił się odcisk, zostanie dokładnie usunięty czop rogowy. Po takim oczyszczeniu zostanie zastosowany preparat regeneracyjny oraz wykonane odciążenie miejsca zabiegowego. Musimy liczyć się z tym, że jeżeli nie zostanie wyeliminowana przyczyna zmian, mogą one nawracać.

Gdy borykamy się z pękającymi piętami, terapia polega na przywróceniu ciągłości skóry oraz zwiększeniu jej elastyczności. Podczas zabiegu w gabinecie podologicznym krawędzie pęknięć zostaną dokładnie oczyszczone, a do pielęgnacji domowej zostanie zalecony specjalistyczny preparat. Pomocne będzie również zastosowanie odciążenia na pięte, które ochroni ją i zamortyzuję.

Jak zapobiegać zrogowaceniom na stopach?

Aby uniknąć zrogowaciałego naskórka na stopach, należy:

  • nosić wygodne, odpowiednio dobrane obuwie,
  • zatroszczyć się o prawidłowe nawilżenie skóry stóp,
  • unikać butów na wysokim obcasie, zwłaszcza z wąskimi czubkami,
  • w razie potrzeby wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne,
  • regularnie odwiedzać gabinet podologiczny (co 6-8 tygodni),
  • spożywać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *