Leczenie Wrastających Paznokci – Warszawa – Gocław – Praga-Południe

Czas trwania: 20-30 minut. Koszt: 150 złotych.

Wrastający paznokieć jest bolesnym i uciążliwym problemem, który może spotkać praktycznie każdego, bez względu na wiek oraz płeć. W przypadku tej dolegliwości, najbardziej dokuczliwymi objawami są ból i stan zapalny. Problem wrastającego paznokcia najczęściej dotyczy paluchów stóp, ale to nie znaczy, że nie może się pojawić na pozostałych paznokciach. Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany, takie jak zaczerwienienie wokół paznokcia, czy wysięk ropny powinniśmy koniecznie udać się na konsultację do podologa.

Czym jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to stan, w którym brzeg paznokcia zaczyna drażnić lub wbija się w tkanki miękkie otaczające płytkę paznokciową, czyli wał okołopaznokciowy. W wyniku tego tworzy się stan zapalny, objawiający się zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem i wysiękiem ropnym. Gdy nic z tym nie zrobimy i taki stan będzie utrzymywał się przez dłuższy okres czasu, dojdzie do ziarninowania.

Przyczyny wrastania paznokci

Wrastający paznokieć to jedna z najczęstszych dolegliwości, która skłania do odwiedzenia gabinetu podologicznego. Jej głównymi przyczynami, są:

  • predyspozycje genetyczne,
  • uraz mechaniczny,
  • nadmierna masa ciała,
  • nieprawidłowe skracanie paznokci – zbyt krótko, na okrągło, pozostawienie ostrej krawędzi paznokcia w wale okołopaznokciowym,
  • skaleczenie, do którego doszło podczas wycinania skórek,
  • noszenie nieprawidłowego obuwie – wysoki obcas, wąski czubek,
  • deformacje kostne stóp,
  • złe nawyki higieniczne – posługiwanie się tępymi, brudnymi narzędziami,
  • nadpotliwość stóp,
  • przerost wałów paznokciowych,
  • nieprawidłowo wykonany zabieg chirurgiczny,
  • grzybica paznokci,
  • niektóre dyscypliny sportowe – balet, wspinaczka, piłka nożna.

Leczenie wrastających paznokci

Podstawowym błędem, który jest powszechnie popełniany to podcinanie brzegów paznokcia. Takie rozwiązanie daje ulgę tylko na chwilę, tak naprawdę pogarsza problem. Zamiast próbować samodzielnie leczyć wrastający paznokieć w domu, zdecydowanie lepiej jest się zdecydować na wizytę u specjalisty.

Domowe metody są przeznaczone wyłącznie dla osób, u których pojawił się delikatny stan zapalny, czyli zaczerwienienie, ból i obrzęk. Z ich pomocą można zahamować proces dalszego wrastania paznokcia. Jedną z takich metod jest zastosowanie tamponady, czyli wsunięcie kawałka waty pomiędzy brzeg paznokcia, a wał okołopaznokciowy. Pomocny może być również okład z sody oczyszczonej.

Jeżeli wrastaniu paznokcia towarzyszy stan zapalny z wysiękiem ropnym lub ziarniną, należy jak najszybciej udać się do specjalisty podologa. Podczas wizyty zostanie wykonane cięcie klinowe, które pozwoli pozbyć się fragmentu drażniącego, który wbija się w tkanki miękkie. Następnie zostanie zastosowany opatrunek specjalistyczny, który będzie nasączony preparatem dezynfekującym.
Gdy stan zapalny zostanie opanowany, można przejść do kolejnego etapu, czyli korekcji paznokcia za pomocą klamry ortonyksyjnej. Rodzajów klamer jest kilka, metoda korekcji zawsze jest dobierana indywidualnie.

Zasada działania wszystkich klamer jest podobna, polega na ‚wyciągnięciu’ brzegów paznokcia, które znajdują się za głęboko w wałach okołopaznokciowych. Założenie takiej klamry jest bezbolesne. Nie utrudnia również codziennych obowiązków. Czas korekcji jest uzależniony, od stopnia zaawansowania, zazwyczaj wynosi od 3 do 12 miesięcy.

W niektórych przypadkach, w których przyczyną wrastającego paznokcia jest przerost wałów okołopaznokciowych, żeby uniknąć nawrotów, należy wykonać zabieg chirurgiczny. Plastyka wałów okołopaznokciowych polega na wycięciu nadmiaru zmienionych tkanek miękkich, w okolicy paznokcia. W końcowym etapie zakładana jest klamra, po to aby wspomóc prawidłowy tor wzrostu płytki paznokciowej. Takie rozwiązanie gwarantuje usunięcie problemu raz na zawsze.

Gabinet podologiczny Czas Na Stopy

ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 10 lok. 328
03-984 Warszawa

Telefon: +48 501 276 781
E-mail: czasnastopy@gmail.com

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 12:00 – 20:00
Wtorek: 09:00 – 20:00
Środa: 09:00 – 20:00
Czwartek: 09:00 – 20:00
Piątek: 09:00 – 20:00
Sobota: NIECZYNNE
Niedziela: NIECZYNNE

Film prezentujący gabinet