Usuwanie Odcisków Warszawa – Gocław – Praga-Południe

Czas trwania: 20-30 minut. Koszt: od 130 do 220 złotych.

Odciski na stopach nie tylko stanowią pewnego rodzaju defekt estetyczny, ale i potrafią przysporzyć wiele bólu. Są to punktowe zrogowacenia, o żółtym zabarwieniu, które zazwyczaj pojawiają się w miejscach, w których występuje nadmierne tracie lub ucisk. Nadmierne drażnienie sprawia, że naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, wtedy wzrasta przepływ krwi, która jest bogata w składniki budulcowe. Dochodzi do gromadzenia się keranocytów, w miejscu tarcia/ucisku. Masa rogowa, która powstaje staje się twarda. Pod wpływem ciężaru ciała zaczyna wnikać wgłąb skóry. Tak właśnie powstaje charakterystyczna cecha odcisku, czyli czop rogowy.

Gdy zbagatelizujemy problem i go nie usuniemy, czop rogowy zacznie wnikać coraz głębiej, może sięgać nawet do okostnej. Zakończenia nerwowe zaczynają być uciskane i wynikiem tego jest pojawienie się niesamowitego bólu, podczas chodzenia. Odcisk może ulec stanu zapalnemu, wtedy pojawia się ból, zaczerwienienie, czasami wysięk ropny.

Odciski najczęściej pojawiają się pod głowami kości śródstopia, na opuszkach palców oraz ich powierzchni grzbietowej, między palcami, w wałach okołopaznokciowych, a nawet pod paznokciami.

Odciski bardzo często są mylone z modzelami, ponieważ powstają w podobnych miejscach. Jest kilka różnic między nimi. Modzel jest większym, bardziej rozległym zrogowaceniem, za to bardziej powierzchownym. Nie posiada czopa rogowego. Nie powoduje też punktowego bólu, podczas chodzenia. Odczuwalne jest bardziej pieczenie. Czasami, może zdarzyć się tak, że w modzelu ukryty jest odcisk. Żeby jednak mieć pewność, należy udać się do specjalisty podologa. Po oczyszczeniu zmiany, zostanie postawiona diagnoza.

Rozróżniamy odciski:

  • twarde – posiadają zwarty czop rogowy, w kształcie owalnym lub okrągłym. Mogą wystąpić w każdym miejscu na stopie, z reguły jednak pojawiają się w miejscach przeciążonych.
  • miękkie – pozbawione są czopa rogowego, jednak mimo to są równie bolesne. Mają gąbczastą strukturę oraz biały kolor. Zwykle pojawiają się w przestrzeniach międzypalcowych.
  • kapilarny – w jego strukturę wnikają naczynia krwionośne. Powstają w miejscach silnie drażnionych.
  • nerwowo-naczyniowe – w ich strukturze oprócz naczyń krwionośnych, znajdują się również zakończenia nerwowe. Występują zazwyczaj na powierzchniach stawowych i opuszkach palców.
  • nerwowo-włókniste – sięgają głębszych warstw skóry właściwej, mają większą powierzchnię. Zazwyczaj powstają pod I i V głową kości śródstopia.
  • brodawkowe – jest to rodzaj, który rzadko występuje. Charakteryzuje się przerośniętymi liniami papilarnymi, które przebiegają wzdłuż odcisku. Ma charakterystyczną białą krawędź. Pod warstwą rogową znajduje się szklista masa.
  • mnogie – punktowe, liczne, powierzchowne zrogowacenia. Wynikają z wrodzonych zaburzeń rogowacenia, dlatego można je spotkać u dzieci. Występują również w miejscach które nie są nadmiernie obciążone.

Przyczyny odcisków

Jak już wiadomo główną przyczyną zrogowaceń na stopach jest nadmierne drażnienie mechaniczne. Jednak są jeszcze inne czynniki sprzyjające, są to:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia,
  • nadmierna masa ciała,
  • praca stojąca,
  • nierównomierny rozkład nacisków ciała na podłoże,
  • deformacje kostne palców,
  • płaskostopie poprzeczne,
  • zbyt luźne obuwie, wywołuje nadmierne tacie,
  • szew/łącznik wewnątrz buta,
  • zbyt częste usuwanie zrogowaceń na stopach,
  • choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • brodawki wirusowe,
  • nadmierna suchość skóry stóp.

Leczenie odcisków

Zabieg podologiczny, jakim jest usuwanie odcisków polega na oczyszczeniu zrogowaciałych zmian za pomocą jednorazowego skalpela lub dłuta, na zakończenie miejsce zabiegu jest wygładzone, za pomocą kapki ściernej o odpowiedniej gradacji. Miejsce zabiegu zostaje zabezpieczone odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym, następnie zaaplikowany jest opatrunek i odciążenie.

Należy unikać samodzielnego pozbywania się odcisków w domu, za pomocą preparatów chemicznych, dostępnych w aptece. Takie czynności zazwyczaj źle się kończą, problem może się zaostrzyć i uniemożliwić chodzenie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest oddanie się w ręce specjalisty. Zabieg jest błyskawiczny i bezbolesny. Im szybciej podejmiemy się leczenia odcisków, tym lepiej.

Jak zapobiegać odciskom?

Aby uniknąć bolesnego problemu w przyszłości, powinniśmy w pierwszej kolejności, sprawdzić czy obuwie, które nosimy jest odpowiednie. Pod żadnym pozorem noszone buty, nie powinny uciskać naszych stóp. Ich podeszwa powinna mieć również odpowiednią grubość, by mogła odpowiednio amortyzować wstrząsy i redukować nadmierny ucisk.

Pielęgnacja stóp również jest istotna, dlatego codziennie należy aplikować krem nawilżający na stopy. Wtedy nasza skóra będzie nawilżona i elastyczna, a jak elastyczna to bardziej odporna na tarcie. Regularne wizyty w gabinecie podologicznym, podczas który zostanie usunięty zrogowaciały naskórek, również są zalecane. Ale nie częściej niż co 6-8 tygodni.

Gdy posiadamy deformacje kostne palców, pomocne będą ortezy silikonowe. Które zmniejszą dolegliwości bólowe i skorygują ustawienie palców stóp. Jeżeli borykamy się z płaskostopiem koniecznie, należy udać się do fizjoterapeuty. Jest to specjalista, który wykona badanie komputerowe naszych stóp i na jego podstawie stworzy dla nas indywidualne wkładki ortopedyczne. Ich zadaniem będzie skorygowanie wady i odciążenie miejsc przeciążonych na stopach.

Gabinet podologiczny Czas Na Stopy

ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 10 lok. 328
03-984 Warszawa

Telefon: +48 501 276 781
E-mail: czasnastopy@gmail.com

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 12:00 – 20:00
Wtorek: 09:00 – 20:00
Środa: 09:00 – 20:00
Czwartek: 09:00 – 20:00
Piątek: 09:00 – 20:00
Sobota: NIECZYNNE
Niedziela: NIECZYNNE

Film prezentujący gabinet